تاریخچه و اهداف انجمن عکاسان تبلیغاتی و صنعتی ایران

تا سالهای میانی دهه شصت ، تعداد افرادی که در کشور به حرفه عکاسی تبلیغاتی و صنعتی مشغول بودند از تعداد انگشتان یک دست فراتر نمیرفت که در بین آنها به چهره های پر افتخاری بر می خوریم که خداوند را شکر همگی هنوز مشغول کار هستند ، این همکاران چه آنانی که این حرفه را بصورت آکادمیک و علمی و چه آنانی که به صورت تجربی فراگرفته بودند همگی عکاسان خود ساخته و خود باور هستند که در تمامی این سالها بدون هیچ گونه حمایت از طرف مدعیان، خود گلیم عکاسی تبلیغاتی و صنعتی را از آب بیرون کشیده اند. تا پایان جنگ تحمیلی ، یعنی 1367 ، سرد بودن بازار و نرخ جهانی نفت و داغ بودن بحث صادرات و بازار یابی برای کالاهای ایرانی، زمینه را برای عکاسان تبلیغاتی و صنعتی مهیا ساخت تا بخشی از بازار تولید تبلیغات را به سمت خود جذب کنند.از این رو تعداد انگشت شمار دیگری عکاس تبلیغاتی و صنعتی وارد گود شدند و همان رقابت مختصر زمینه را برای تولید کیفی تصویر فراهم آورد.
در همین سالها صنعت لیتوگرافی دیجیتال و ماشین های اسکنر هم پا به عرصه تبلیغات و چاپ کشور گذاشت ، لیتو گرافی سنتی، دیگر جواب گوی کیفیت و سرعت مورد نظر طراحان گرافیک و عکاسان نبود ، در ضمن با پیشرفته شدن مرحله لیتوگرافی و آماده سازی برای چاپ و همچنین تغییر در نگاه چاپخانه ها به کیفیت چاپ جهت رقابت در بازار صادرات کالاهای ایرانی ، موضوع تبلیغات بیش از پیش رقابتی شد.
با شروع دهه هفتاد و آغاز دوران سازندگی ، علاوه بر رونقی که صادرات غیر نفتی در بازار تبلیغات بوجود آورده بود ، باز سازی زیربناهای تخریب شده کشور در جنگ نیز رونقی به عکاسی صنعتی داد. برای ثبت و ایجاد سوابق در امر بازسازی، تولید و رپرتاژهای صنعتی ، عکاسان فعال و زبده ای را می طلبید.
نمایشگاه بین المللی تهران در آن سالها به واسطه فعالیت و رقابت شرکت های داخلی فصل کاری پر جاذبه را برای عکاسان صنعتی و تبلیغاتی رقم می زد و ارباب صنعت و سرمایه کشور اعم از خصوصی و دولتی در تولید اوراق تبلیغاتی نفیس و عکاسان در تولید تصاویر کیفی از یکدیگر پیشی میگرفتند. میتوان این دوره را دوره پیش از هجوم چینی ها و یا حمله دوم مغول نام نهاد! چون کالاهای ارزان و پست چینی تولیدات داخلی را تهدید میکرد.
همانطور که گفته شد ، در اوایل دهه هفتاد نیز بازار باعث رشد تعداد عکاسان گردید و انصافا اغلب آنها کارهای با کیفیتی تولید می کردند و رقابتی بودن بازار کوچک تبلیغات باعث رشد کمی نیز شده بود.
در اواسط دهه هفتاد ، علاوه بر فارغ التحصیلان اندک عکاسی و گرافیک دانشکده های هنر های زیبا و هنر و دانشکده صدا و سیما ، ناگهان فارغ التحصیلان پر تعداد دانشگاه آزاد نیز روانه بازار کار شدند. این گروه ها اغلب جوانانی پر شور و پر استعداد و جویای نام بودند که با ورودشان به بازار بانی خیر شدند . پر تعداد شدن دست اندر کار در عکاسی تبلیغاتی و صنعتی در طی ده سال گذشته باعث تثبیت بیشتر موقعیت عکاسان مجرب و همچنین شکوفا شدن استعداد های جوان نهفته شد.
انجمن عکاسان تبلیغاتی و صنعتی ایران، انجمنی است که از سالهای میانی دهه شصت بصورت یک کلوپ از دوستان و همکاران دست اندر کار در امرعکاسی تبلیغاتی و صنعتی وجود داشته است. ولی تعداد این همکاران تا این اواخر آنقدر زیاد نبود که نیاز به این تشکل به شکل رسمی احساس شود. رشد کمی و کیفی عکاسی تبلیغاتی و صنعتی و پیامد های حرفه ای و حقوقی این امر و نیاز به اعلام حضور در بازارهای داخلی و خارجی و دستیابی به ایده آل هایی که برای این حرفه متصور است و وجود مرجعی صلاحیت دار و قابل استناد در این حرفه جهت حمایت از کارفرمایان و عکاسان و رتبه بندی عکاسان توسط کمیته های فنی مورد وثوق و پیگیری موضوع کپی رایت در عکاسی تبلیغاتی و صنعتی و همچنین بدست آوردن جایگاه اقتصادی و حقوقی واقعی عکاسان و ترویج مسئولیت پذیری در آنها و کارفرمایان و به روز کردن روشهای آموزشی و هدایت مراکز آکادمیک و دانشکده های هنری کشور و کوشش در جهت ارتقاء آگاهی جامعه نسبت به نقش ، مسئولیت و توانایی های عکاسی تبلیغاتی و صنعتی و انتشار کتابها و نشریات مورد نیاز این حرفه و تشکیل صندوق و شرکتهای تعاونی ، رفاهی و تخصصی مرتبط با فعالیت های انجمن ، همه و همه همکاران فعال در این شاخه از عکاسی را بر آن داشت تا تشکلی پویا و فعال پایه گذاری کنند.
کشور هفتاد میلیونی ما با تمام منابع و ذخایر مادی و معنوی و انسانی خود. بدیهی است سیری استکمالی را طی می کند و برای جوابگویی به جمعیت جوان و نسل نو خویش ، پیوستن به بازار های جهانی را در راس برنامه های خود دارد. از این رو در آینده ای بسیار نزدیک بیشتر از امروز به افرادی متخصص در امر عکاسی تبلیغاتی و صنعتی نیاز دارد.
انجمن عکاسان تبلیغاتی و صنعتی ایران همانطور که از اهدافش نمایان است بعنوان یک تشکل مدنی غیر دولتی (NGO) در صدد هدایت و متعالی ساختن فعالیت های حرفه ای همکاران تازه واردی است که این شغل را برگزیده اند.
من به عنوان یکی از افراد این انجمن به تمامی همکارانی که این کسوت برازنده آنهاست ، خوش آمد می گویم و دست مساعدت آنها را می فشارم . پیکره این انجمن با وجود تک تک شما جان میگیرد و این نهال با تلاش شما جوانان عزیز پر شاخ و برگ می شود تا در سایه سار ایرانی آباد رشد کند