به بهانه نمایشگاه گروهی "طعم عکس ۳" در شاخه عکاسی تبلیغاتی با موضوع زعفران

به بهانه نمایشگاه گروهی "طعم عکس ۳" در شاخه عکاسی تبلیغاتی با موضوع زعفران

375  تعداد بازدید  |  سه شنبه 23 آبان ماه 1396  |   پرینت

نویسنده: داریوش کیانی

به بهانه نمایشگاه گروهیبه بهانه نمایشگاه گروهی "طعم عکس ۳" در شاخه عکاسی تبلیغاتی با موضوع زعفران..
به کوشش یدالله ولی زاده و الهه مقدم
مهر ماه ۱۳۹۶ خورشیدی

واقعیت این است که مخاطبین عکس ، اصولا بسیار سخت گیر هستند و اگر عمقی در اثر نیابند کوچکترین اهمیتی به آن نشان نمی دهند ولی علی رقم وجود برخی عکس های معمولی در نمایشگاه گروهی طعم عکس۳، کفه آثار قوی، آنقدری بود که بینندگان را به تحسین وادارد .
 البته در این بین، عملکرد آگاهانه کیوریتور های نمایشگاه در انتخاب هوشمندانه موضوع نمایشگاه را نیز نمیتوان از نظر دور نگه داشت ...
زعفران برای عکاسی تبلیغاتی سوژه ای دشوار است ... شکل و فرم خاصی ندارد  و از سوی دیگر از آنجا که کالایی ایرانی و بومی است پس در عکاسی تبلیغاتی دنیا تا کنون چندان تجربه نشده بود و به همین خاطر نگاه تصویری به آن میتوانست برای مخاطب تازگی داشته باشد.
تجربه عملی بر این مدعاست که در کشورهای با شرایط اقتصادی ناپایدار، فعالیت های وابسته به صنعت هم معمولا از رشد چشمگیری برخوردار نمی شوند. اما طی سالهای متمادی ، همواره شاهد این واقعیت بوده ایم که در ایران ،عکاسی تبلیغاتی، فراتر از بستر واقعی خودش حرکت کرده است .
به گواه بسیاری از عکاسان در این رشته، این شاخه از عکاسی همواره از جهات مختلف تحت فشار بوده است که در راس آنها میتوان به اقتصاد دولتی و غیر رقابتی اشاره کرد... ولی در عجبم که یکی از این فشارها، نه از بیرون، بلکه از درون بود و مربوط میشد به نگاه کج جامعه هنری به عکاسی تبلیغاتی..
 در واقع طی سالهای متمادی، غالب جماعت هنرمند، از یک نوع تفکر سنتی در مورد این شاخه از عکاسی پیروی میکردند که با ذات واقعی آن فاصله ای طولانی داشت. 
در عوض حقیقتی وجود داشت که در هر شرایطی حتی در سالهای جنگ ، پرچم این شاخه از عکاسی را بالا نگه داشت و اون هم چیزی نبود جز عشاق این میدان که علی رقم تمام موانع و بی مهری ها ، به کاری که میکردند اعتقاد داشتند و تاثیرات عکس های تبلیغاتی را بر تمام وجوه جامعه، اعم از اقتصادی و فرهنگی غیرقابل انکار میدانستند و از این رو تلاشهای زیادی برای آگاه سازی و شناساندن این ژانر از عکاسی صورت دادند که البته موثر هم واقع شده اند و حالا نسبت به گذشته ، عکاسی تبلیغاتی و صنعتی از جایگاه به مراتب موجه تری برخوردار شده است . حضور عکس های تبلیغاتی در خانه هنرمندان ایران ، خود گواه این مدعاست و اگر چه طی سال های گذشته در خلال همایش های 10 روز با عکاسان این مهم عملی شده بود ولی نمایشگاه گروهی طعم عکس 3 ،اولین حضور یک نمایشگاه مستقل عکس در شاخه صنعتی و تبلیغاتی در خانه هنرمندان بود و از این منظر بسیار حائز اهمیت...
حالا دیگر بی پرده و با صدای بلند میتوان گفت، استقبال بی نظیری که از این نمایشگاه شد اعتراف گسترده ای بود به حضور پر رنگ اندیشه و احساس در عکسهای تبلیغاتی ...


۲۳ آبان ۱۳۹۶
داریوش کیانی