صفحه اصلی / اخبار انجمن / گزارش امور یک سال گذشته

گزارش امور یک سال گذشته

اعضای محترم انجمن عکاسان صنعتی و تبلیغاتی ایران

با سلام خدمت همه شما سروران گرامی

با توجه به همه‌گیری ویروس «کرونا کووید ۱۹» و مشکلات به وجود آمده در کشور و با در نظر گرفتن این‌که هم‌چنان مشخص نیست که چه زمانی مسئولین مربوطه اجازه برپایی گردهمایی‌ها را طبق روال قبل صادر می‌کنند، هیئت مدیره موقت (انتقالی) تصمیم گرفته است که گزارش مختصری از امور یک‌سال گذشته را خدمت اعضای محترم ارائه کند.

******

با برپایی مجمع عمومی ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ و برگزاری انتخابات، به دلیل مشکلات موجود در ساختار «انجمن عکاسان صنعتی و تبلیغاتی ایران»، مقرر گردید که انجام دو امر مهم به شرح زیر و برای مدت ۶ ماه به عهده هیئت مدیره موقت (انتقالی) قرار گیرد و سپس نتایج انجام این امور در یک مجمع عمومی فوق العاده به اطلاع همه اعضا برسد:

۱) تعیین تکلیف اعضای غیر دائم و مهیا کردن شرایط تبدیل این اعضاء به اعضای دائم

۲) رفع نواقص اساسنامه پیشین انجمن و بازنویسی و تهیه اساسنامه جدید

از آن‌جا که این گزارش به صورت خلاصه تهیه می‌شود از شرح جزئیات اجتناب کرده و به صورت کلی اعلام می‌داریم که هیئت مدیره موقت طی تقریباً چهل جلسه رسمی و غیر رسمی (۲۶ جلسه رسمی و ۱۴ جلسه غیر رسمی) امور محوله را  به شرح زیر به پایان رساند. لازم به ذکر است که هزینه‌های برپایی کلیه این جلسات از طرف اعضای هیئت مدیره پرداخت گردیده و هیچ‌گونه هزینه‌ای از صندوق انجمن برداشت نشده است.

 • شرح مراحل رسیدگی به تبدیل اعضا غیر دائم به دائم

۱) برگزاری جلسات و بررسی اسناد موجود به‌منظور تجمیع اطلاعات آماری از اعضای «غیر‌دائم»

۲) ارائه راهبردهای پیشنهادی توسط اعضای هیئت مدیره انتقالی و رسیدن به یک نقشه راه کلی

۳) اعلام فراخوان به اعضای انجمن و درخواست همکاری

۴) برپایی جلسه با افرادی که به این فراخوان پاسخ گفته و دریافت پیشنهادهای شفاهی و کتبی ایشان

۵) برگزاری چندین جلسه برای جمع‌بندی نظرات، دغدغه‌ها و پیشنهادهای اعضایی که در جلسه شرکت داشتند و دستیابی به ملاک اصلی روند تبدیل اعضا

۶) راستی‌آزمایی مهارت حرفه‌ای اعضا غیر‌دائم بر سه پایه اصلی به شرح زیر:

            ۱) ارائه مدارک دال بر اشتغال در حوزه عکاسی صنعتی و تبلیغاتی و معماری

            ۲) ارائه مدارک دال بر تدریس در حوزه عکاسی صنعتی و تبلیغاتی و معماری

            ۳) ارائه نمونه کار‌های عکاسی در زمینه صنعتی، تبلیغاتی و معماری

۷) آغاز فرآیند تبدیل

            ۱)  اعلام فراخوان و درخواست ارسال مدارک و آثار

            ۲) تماس/ ارسال فراخوان (مجازی و تلفنی) برای همه اعضای غیر‌دائم (بالغ بر صد نفر)

            ۳) دریافت ۲۴۰۰ اثر و مدرک از اعضای غیر‌دائم

۸) آغاز بررسی مدارک دریافت شده

            ۱) تشکیل کمیته‌ای تخصصی از اعضای قدیمی و با سابقه انجمن به‌منظور بررسی آثار اعضای غیر‌دائم که پس از تماس با بیش از ۸۰ نفر از اعضا، حدود ۴۰ نفر از اعضای محترم اعلام آمادگی کردند و کارگروه‌هایی برای تغییر عضویت اعضای موقت به دائم، تشکیل شد.

            ۲) ارسال آثار به کارگروه‌های تشکیل شده بدون نام و مشخصات صاحب اثر (اختصاص کد به هر نفر تا حتی اعضا هیئت مدیره انتقالی هم از نام صاحبِ اثر اطلاع نداشته باشند).

            ۳) پیگیری و جمع‌آوری آرای کارگروه‌ها

۹) پایان فرآیند تبدیل

            ۱) جمع‌بندی آرا و تطابق آن با صاحبان اثر

            ۲) اطلاع‌رسانی و اعلام رسمی در سایت انجمن و صفحه رسمی انجمن در شبکه اجتماعی اینستاگرام

            ۳) پذیرش رسمی ۵۷ نفر به‌عنوان عضو دائم

******

در رابطه با رفع نواقص اساسنامه قبلی انجمن و تهیه پیش‌نویس اساسنامه جدید توضیحات زیر را به اختصار به استحضار همه اعضا می‌رسانیم. لازم به ذکر است که در به پایان رساندن این امر، دوست و همکار عزیزمان جناب آقای «علیرضا اکرمی» کمک‌های شایان توجه و باارزشی را به هیئت مدیره موقت مبذول داشتند که جا دارد بدین‌وسیله از زحمات این عضو محترم انجمن تشکر و قدردانی کنیم.

 • پیش‌نویس اساسنامه

۱) جمع‌آوری اطلاعات انجمن از هیئت مدیره پیشین

            ۱) جلسه با آقای «ولی‌زاده» و دریافت برخی از مدارک دیجیتال و داده‌های موجود (به‌غیر از اسناد مالی)

            ۲) دیدار و جلسه با آقایان حقی، هاراتیونیان، ناصری، آقایی، رحیمیان، منادی‌زاده، شقاقی و جمع‌آوری اطلاعات شفاهی/ کتبی موجود از این عزیزان

۲) طی بررسی مدارک و به دلیل فقدان اسناد ثبتی لازم و هم‌چنین اساسنامه ثبت شده انجمن در «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی»، هیئت مدیره موقت (انتقالی) با مراجعه به مراجع ذی‌ربط از جمله «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی»، «اداره ثبت شرکت‌ها»، «معاونت هنرهای تجسمی وزارت ارشاد» و «اداره ارشاد استان تهران» نسبت به پیگیری و جمع‌آورری مستندات حقوقی «انجمن عکاسان صنعتی و تبلیغاتی ایران» اقدام کرد که متأسفانه مثمر ثمر نبود و توضیحات کامل آن در گزارش مجمع به اطلاع همه اعضا خواهد رسید.

۳) با جمع‌آوری مستندات و مطالعه اساسنامه‌های تیپ در «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی»، «وزارت کشور»، «وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی» و هم‌چنین مطالعه دیگر اساسنامه‌ها از جمله اساسنامه «انجمن عکاسان ایران»، «انجمن طراحان گرافیک ایران»، «انجمن عکاسان میراث فرهنگی» و بررسی قوانین ثبت انجمن‌ها، طی چندین جلسه پیش‌نویس ۱۵ صفحه‌ای اساسنامه جدید انجمن، تهیه و تنظیم گردید:

            ۱) بعد از تهیه این اساسنامه، به‌منظور بررسی و دریافت نظرات و پیشنهادهای اعضای محترم، متن آن در وبگاه رسمی «انجمن عکاسان صنعتی و تبلیغاتی ایران»  و هم‌چنین صفحه رسمی انجمن در شبکه‌های اجتماعی «تلگرام» و «اینستاگرام» به اشتراک گذاشته شد.

            ۲) اعلام مهلت ۲۱ روز (کاری) برای مشارکت اعضای محترم در تدوین پیش‌نویس اساسنامه و انتقال نکات مد نظرشان از طریق رایانامه‌ای که به این امر اختصاص داده شده بود.

            ۳) در نهایت با توجه به طی مراحل ذکر شده ، اساسنامه نهایی تنظیم شده است که امیدواریم در ابتدای جلسه آتی مجمع عمومی به امضای همه اعضا برسد.

******

نکات مهمی که باید به اطلاع همه اعضای انجمن برسد:

 • خلاء قانونی وجود نام «هیئت انتقالی» یا  «هیئت مدیره موقت» در اساسنامه و هویت نداشتن این القاب در نظام‌های مدون اداری، مشکل مهمی بود که از تنظیم، ثبت و ارسال نامه‌های رسمی انجمن ممانعت می‌کرد؛ لذا به‌منظور رسمیت‌ یافتن نامه‌های انجمن در پیگیری‌های رسمی و بعد از مشاوره و درخواست نظر از «هیئت موسس» به عنوان تنها مرجع قانونی «انجمن عکاسان صنعتی و تبلیغاتی ایران» بنا به صلاح‌دید ایشان، مقرر شد تا به پایان رساندن این امور از نام «هیئت مدیره» استفاده شود.
 • اولاً، مواجهه با مشکلات جدید و جدی در مورد مسائل ثبت رسمی انجمن و قبول بار جدید و مضاعف این امر (که توضیحات آن بعد از این پاراگراف آمده است) در این مدت باعث کند شدن انجام وظایف گردید؛ ثانیاً در سطح کلان کشورمان اتفاقاتی رخ داده که بر همگان مبرهن است. اعتراضات کلان کشوری بر بالا بردن قیمت سوخت، به اغتشاش کشیده شدن بسیاری از این اعترضات و بسته شدن فضای اجتماعی و قطع اینترنت کشور به مدت چند هفته، مناقشات ایران و آمریکا، سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین و اعتراضات گسترده بعد از آن از عواملی بودند که باعث شدند برپایی جلسات و پیگیری‌ها در هیئت مدیره موقت با کندی صورت گیرد. ثالثاً با تیره شدن فضای اجتماعی از طرفی و همچنین برپایی «جشنواره تصویر سال» در «خانه هنرمندان ایران»  از طرف دیگر، همگی دست به دست هم دادند که هماهنگی و اختصاص وقت برای اجاره سالن از سوی خانه هنرمندان به‌منظور برپایی مجمع عمومی «انجمن عکاسان صنعتی و تبلیغاتی ایران» امری بسیار سخت گردد که باپیگیری‌های متعدد و عقد قرارداد و پرداخت کامل هزینه، سالن شهناز برای تاریخ ۹ اسفند ۱۳۹۸ رزرو شد که به اطلاع عمومی رسید. اگر همه این دلایل ذکر شده عذر قابل قبولی  برای اعضای محترم «انجمن عکاسان صنعتی و تبلیغاتی ایران» بابت تأخیر  چند ماهه در انجام وظایف هیئت مدیره موقت (انتقالی) نیست، بدین‌وسیله از همگی بابت این تأخیر پوزش می‌طلبیم.
 • ثبت مجدد انجمن
  • همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، در پیگیری‌های انجام شده متوجه شدیم که ثبت انجمن در مراجع ذی‌صلاح قانونی با مشکلات بسیاری همراه است.
  • لذا با توجه به تلاش برای حفظ این انجمن و  به‌منظور درمیان گذاشتن این مشکلات و دریافت مشورت و کسب تکلیف برای برون رفت از این معظل، با محبت‌های بی‌دریغ جناب آقای «دکتر رحیمیان» و هماهنگی‌ ایشان، هیئت مدیره موقت (انتقالی) با حضور ایشان و اعضای «هیئت موسس» از جمله آقایان حقی، صدر، خادمیان، منادی‌زاده، خادم‌بیات، هاشمی، هاراتیونیان، بهبودی و دیگران در محل دفتر «انجمن عکاسان ایران» طی ماه‌های شهریور تا بهمن ۱۳۹۸ جلساتی داشته است.
  • هر چند که این امر ذیل وظایف محول شده در جلسه ۲۷ اردیبهشت نبوده است، هیئت مدیره موقت بنا بر درخواستی که این عزیزان به عنوان «هیئت موسس» و «پیشکسوتان انجمن» از هیئت مدیره موقت داشتند، و تنها به‌منظور برداشتن قدمی مثبت و حفظ پایه‌های «انجمن عکاسان صنعتی و تبلیغاتی ایران» روند ثبت انجمن در وزارت کشور توسط هیئت مدیره موقت (انتقالی) و همکاری تعدادی از اعضا محترم آغاز گردیده که حاصل آن دریافت کد رهگیری بوده و همچنان مراحل قانونی خود را طی می‌کند.

اطلاعیه خیلی مهم وزارت ارشاد و درخواست از همه اعضا

 • در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ اطلاعیه‌ای از طرف «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» درباره تشکیل انجمن‌های سراسری فرهنگ، هنر و رسانه منتشر گردید که لینک آن در زیر جهت مطالعه و دسترسی همه اعضا قرار داده شده است:

لینک مربوط به اطلاعیه

ماحصل این اطلاعیه این است که همگی انجمن‌ها باید ظرف ۳ ماه نسبت به ثبت مجدد و تکمیل پرونده انجمن خود در «وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی» اقدامات لازم را به انجام رسانند. از آن‌جایی که برای «انجمن عکاسان صنعتی و تبلیغاتی ایران» انجام این امر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و از طرف دیگر تاریخ برپایی مجمع عمومی همچنان مشخص نیست تا درباره این موضوعِ مهم، بحث و گفت‌وگو کنیم؛ لذا بر آن شدیم که به‌منظور نیل به این هدف نکاتی را بیان کنیم.

لازم به توضیح است که وظایف محوله در مجمع عمومی مورخ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ به‌طور کامل به انجام رسیده است و دیگر انجام آن بر دوش هیئت مدیره موقت (انتقالی) سنگینی نمی‌کند، لذا از همه اعضای محترم انجمن تقاضا داریم که چنان‌چه تمایل دارند در روند ثبت انجمن در «وزارت کار، تعاون و امور اجتماعی»، دست یاری به ما بسپارند تا با اتکا بر خرد جمعی و تقسیم وظایف بتوانیم از پس این مهم برآییم. لازم به یادآوری است که بقای حقوقی «انجمن عکاسان صنعتی و تبلیغاتی ایران» به این امر بستگی دارد، لذا از تمام دوستانی که تمایل به هم‌یاری دارند تقاضا داریم که یا از طریق رایانامه به نشانی info@iranaipa.com و یا از طریق ارسال پیام مستقیم به صفحه رسمی «انجمن عکاسان صنعتی و تبلیغاتی ایران» در اینستاگرام به نشانی @iranaipaa آمادگی خود را اعلام کرده تا در روزهای آتی بتوانیم ضمن هماهنگی‌های لازم با این عزیزان، نتیجه مطلوب نهایی را به‌دست آوریم.

با تشکر فراوان

هیئت مدیره موقت (انتقالی)

انجمن عکاسان صنعتی و تبلیغاتی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.