شرایط و ضوابط

به نام خالق نور

با عرض سلام خدمت همۀ متقاضیان محترم ثبت نام در «انجمن عکاسان صنعتی، تبلیغاتی و معماری»:

خواهشمندیم قبل از اقدام به ثبت نام و بار‌گذاری مدارک، مطالب زیر را با دقت مطالعه فرمایید.

مطالعۀ اساسنامه انجمن

 1. اقدام برای ثبت نام، به منزلۀ مطالعۀ اساسنامه انجمن و پذیرفتن آن از طرف متقاضی است.
 2. اساسنامۀ انجمن در وب‌سایت رسمی انجمن در دسترس همگان قرار دارد.

تأیید آثار توسط یکی از اعضاء انجمن

 1. لازم به ذکر است که طبق اساسنامۀ انجمن، متقاضیان برای ثبت‌نام می‌بایست از طرف یکی از اعضای انجمن معرفی‌نامه ارائه کنند، لذا برای آشنایی با اعضای انجمن و ارتباط با آنان می‌توانید به بخش «اعضاء» در وب‌سایت انجمن مراجعه کرده و راه‌های ارتباطی با ایشان را در صفحۀ مخصوص به آنان مشاهده فرمایید. لازم است متقاضیان پیش از ثبت‌نام با یکی از اعضای انجمن ارتباط برقرار کرده و آثار خود را برای ایشان ارسال کنند و تأییدیه را دریافت کنند.
 2. هر عضو انجمن در هر سال فقط مجاز به تأیید یک نفر متقاضی است و در صورت پر شدن ظرفیت، متقاضیانی که نتوانستند تأییدیۀ هیچ عضوی را بدست بیاورند باید تا ثبت نام سال آینده منتظر بمانند. لذا خواهشمندیم هر چه زودتر جهت ارتباط با یکی از اعضاء اقدام نمایند.
 3. هر متقاضی باید بیست عدد نمونۀ کار را در زمینه یا زمینه‌های عکاسی صنعتی، عکاسی تبلیغاتی یا عکاسی معماری برای عضو انجمن (معرف) ارسال کند و در صورت تأیید آثار توسط وی، همان بیست عدد نمونۀ کار برای ثبت نام در وب‌سایت انجمن بارگذاری گردد. در‌صورتی‌که عکس‌های ارسالی به عضو انجمن (معرف) و بارگذاری شده در سایت با یکدیگر مغایرت داشته باشند، کمیتۀ فنی حق دارد متقاضی را نپذیرد.
 4. هر چند متقاضیان مجاز هستند که بیست اثر خود را حتی فقط در یکی از زمینه‌های عکاسی صنعتی، عکاسی تبلیغاتی یا عکاسی معماری ارسال کنند ولی پیشنهاد ما این است که عکس‌ها شامل همۀ آن زمینه‌ها باشد تا اختلاف نظرها در کمیتۀ فنی که عهده‌دار تأیید نهایی آثار است به حداقل برسد.

هزینه‌های ثبت نام و عضویت

 1. هزینۀ فنی ثبت نام مبلغ یک میلیون ريال معادل صد هزار تومان است که به هیچ عنوان مسترد نمی‌گردد.
 2. قبل از حصول اطمینان کامل از دریافت تأییدیه از طرف یکی از اعضای انجمن (معرف) لطفاً به هیچ عنوان اقدام به پرداخت حق عضویت نکنید. اگر متقاضی نتواند تأییدیه را از طرف معرف دریافت کند، هزینۀ فنی به هیچ وجه بازگردانده نمی‌شود.
 3. متقاضیانی که عضویت آنان مورد تأیید کمیتۀ فنی قرار نگیرند، هزینۀ فنی ثبت نام به آنان مسترد نمی‌گردد.
 4. متقاضیانی که از طرف کمیتۀ فنی تأیید شوند، هزینۀ فنی ثبت نام آنان به عنوان مبلغ وروديه به انجمن محاسبه می‌گردد و فقط می‌بایست حق عضویت سالانه را پرداخت کنند تا عضو رسمی انجمن گردند.
 5. چنانچه آثار متقاضی از طرف کمیتۀ فنی مورد تأیید قرار گیرد و متقاضی به هر دلیل ظرف مدت یک ماه اقدام به پرداخت حق عضویت سالانه خود نکند، عضویت ایشان باطل گردیده و هزینۀ فنی ثبت نام نیز مسترد نخواهد شد.
 6. حق عضویت سالانه برای سال 1402، مبلغ پنج میلیون ريال معادل پانصد هزار تومان است.

شرایط عضویت مندرج در اساسنامۀ انجمن

 1. تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 2. شاغل در حرفۀ عکاسی در حوزۀ فعالیت انجمن، با ارائۀ مدارک شناسایی معتبر شامل: تکمیل فرم عضویت، تعداد ۲۰ عدد عکس به عنوان نمونۀ کار، کپی شناسنامه و کارت ملی، یک قطعه عکس پرسنلی، کپی آخرین مدرک تحصیلی، معرفی‌نامه از یکی از اعضای «انجمن»، کپی مدرک تحصیلی یا مدرک شغلی مرتبط
 3. تأیید نمونه کارهای ارسالی توسط کمیته فنی
 4. داشتن حداقل 18 سال سن
 5. قبول و تعهد اجرای مقررات این اساسنامه و تصمیمات و مصوبات قانونی انجمن
 6. پرداخت ورودیه و همچنین حق عضویت تعیین شده به طور مرتب

حق شکایت متقاضیان

 1. متقاضیان توجه داشته باشند در صورتی که آثار آنان از طرف کمیتۀ فنی تأیید نشود، می‌توانند با ارسال شکایت به بازرس انجمن درخواست تجدید نظر کنند.
 2. طبق تبصرۀ 3 از مادۀ 4 اساسنامه، بازرس موظف است با تشکیل یک کمیتۀ داوریِ پنج‌نفره (شامل بازرس، ۲ عضو معرفی شده از طرف هیئت مدیره، 1 عضو معرفی شده از طرف بازرس و عضوی که معرفِ متقاضی بوده است) به بررسی شکایت فرد متقاضی عضویت، رسیدگی کند و نتیجه را نهایتاً طی ۳۰ روز کاری از تاریخ وصول شکایت اعلام نماید. لازم به توضیح است که نظر این کمیته، قطعی است و امکان شکایت مجدد وجود ندارد.

شرایط ثبت انجمن در وزارت کار

 1. طی نامۀ “شماره۱۰۵۵۶۹/ت۵۶۹۱۴هـ ۱۳۹۸/۸/۲۲ تصويب نامه در خصوص تأسیس انجمن صنفی سراسری اشخاص حقیقی پدیدآورندۀ آثار فرهنگی و هنری و شاغلان بخش فرهنگ و هنر و رسانه در رسته تخصصی” توسط هیئت وزیران دولت دوازدهم جمهوری اسلامی، «انجمن عکاسان صنعتی، تبلیغاتی و معماری» که فعالیت خود را از سال 1384 آغاز کرده است، اقدام به ثبت انجمن در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرد و طی نامۀ شماره 191188 مورخ 2/10/1400 موفق به دریافت گواهی‌نامۀ ثبت انجمن صنفی گردید. اولین جلسۀ مجمع عمومی انجمن هم در تاریخ 17/6/1400 با حضور نمایندۀ رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شد. با به حد نصاب رسیدن اعضای حاضر در جلسه و تأیید نمایندۀ محترم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتخابات برگزار گردید و اولین هیئت مدیره و بازرس با رأی اعضای انجمن با شماره نامه روزنامۀ رسمی به شماره 1338072178102 انتخاب گردید و فعالیت خود را آغاز کرد.
 2. بیش از یک ماه پس از اخذ گواهی‌نامۀ ثبت انجمن از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبرهایی پیرامون رأی دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال بندهای 1 و 3 و 4 از تصویب نامه فوق الذکر در ردیف 1 منتشر شد که بدین سبب هیئت مدیرۀ انجمن بارها پیگیر شرایط جدید از طرف وزارت کار گردید در این رابطه “وزارت کار مدعی است که یک نفر با طرح شکایت در دیوان عدالت اداری خواستار ابطال بندهایی از مصوبۀ دولت در مورد انجمن‌های سراسری شده است و دیوان در ۲۸ دی‌ماه با توجه به این شکایت و نامه‌ای که شاکی از شورای نگهبان اخذ و ضمیمه شکایت کرده، بندهایی از آیین‌نامه دولت دربارۀ تشکیل انجمن‌های صنفی پدیدآورندگان فرهنگ هنر و رسانه را از زمان تصویب ابطال کرده و وزارت کار با استناد به این ابطال، گواهی ثبت انجمن سراسری را تا تعیین‌ تکلیف صادر نخواهد کرد” (به نقل از پایگاه خبری و تحلیلی داوطلب)  
 3. از آن تاریخ تا امروز هیئت مدیره جهت پیگیری بیش از ده‌ها بار به وزارت کار و وزارت ارشاد مراجعه کرده است ولیکن هیچ گونه تعیین و تکلیفی از طرف این مراجع به انجمن نشده است و فقط به صورت شفاهی از طرف مسئولان اذعان شده است که انجمن به فعالیت‌های خود ادامه دهد تا گروه حقوقی این نهادها پیگیری‌های لازم این موضوع را انجام دهند.
 4. مطالب بالا در چندین جلسه به اطلاع اعضای انجمن رسیده است و اکنون بدین‌وسیله جهت اطلاع متقاضیان محترمی که قصد ثبت نام در انجمن عکاسان صنعتی، تبلیغاتی و معماری را دارند به آگاهی آنان نیز می‌رسد. لذا یادآور می‌شویم که اسامی متقاضیان محترمی که به عضویت انجمن در خواهند آمد تا تعیین تکلیف شرایط جدید به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال نخواهد شد. به مجرد اینکه اطلاع جدیدی به دست هیئت مدیره برسد آن را برای اعضای جدید ارسال خواهد کرد.